KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14997082
nr 1499 7082
Calle Nyland
(f. 1907), Sverige
Oljemålning, Timmer. Signerad, daterad 1936. Olja på duk, 59x50 cm, yttermått inklusive ram: 71x62 cm
Calle Nyland, född 1907 i Kopparberg, Dalarna, svensk målare och grafiker.
Utrop:
800 kr
Såld:
350 kr
måndag 31 oktober 2022
kl 20:47:25
26/10 12:44:27
300 kr
31/10 19:55:15
Calle Nyland
Läs mer om Calle Nyland